Varno nakupovanje prek spleta
Spet je tu november, mesec nakupovalne mrzlice, velikih obljub in še večjih popustov. Pa tudi mesec, ko prevaranti izkoriščajo naše nakupne navade. Postavijo različne lažne spletne trgovine s tistimi artikli, ki se trenutno najbolje prodajajo. To so na primer obutev in oblačila, športni dodatki, tehnični pripomočki za dom, orodje, dodatki za domače ljubljenčke in seveda tudi artikli luksuznih znamk, od parfumov do nakita. Z nakupom v lažni spletni trgovini lahko pride do zlorabe kreditne kartice in kraje vseh razpoložljivih sredstev z računa.
Pred vrati sta Black Friday in Cyber Monday, bližajo se tudi nakupi ob božično novoletnih praznikih. Popusti, široka ponudba in druge ugodnosti so v tem času še posebej mamljivi, zato previdnost pri nakupih na spletu še zdaleč ne bo odveč. Preberite, kako se zaščitite pred lažnimi trgovci, kako prepoznate lažna sporočila o dostavi in tudi o tem, da ni vse, kar se oglašuje tudi resnično in varno.
Izkoristijo zaupanje v lokalno ponudbo
Slovenci smo posebej znani po tem, da nam je bližje nakupovanje pri domačih trgovcih in obrtnikih. Tako je tudi naše zaupanje praviloma večje, če vidimo spletno trgovino, ki ima v imenu ‘Slovenija’ ali ‘Slovenia’. Ime trgovine namreč v tem primeru vzbuja občutek, da gre za slovenskega distributerja za neko znamko. V resnici pa gre za prevaro. Goljufi lažni spletni trgovini dodajo ‘lokalno noto’ in tako zavedejo potrošnike v nakup.
Preden se odločite za nakup v neki spletni trgovini, ki je še ne poznate, poglejte, če kaže kakšne znake prevare.
Preverite cene
Najprej vedno preverite cene. Ceno enakega ali podobnega artikla preverite na primer še pri drugih ponudnikih. Kljub popustom, so odstopajoče nizke cene lahko znak, da gre za lažno spletno trgovino, še posebej, če iščete izdelke znanih in uveljavljenih blagovnih znamk. Če so občutno znižani vsi artikli, je to sumljivo.
Preverite ponudbo
Je v času največjih popustov res vse na zalogi? Če nakupujemo pri uveljavljenem spletnem trgovcu, to morda niti ne bi bilo tako zelo sumljivo. Če pa ste slučajno našli stran z visokimi popusti, kjer obljubljajo še brezplačno dostavo po celem svetu, je zelo verjetno, da je trgovina, v kateri želite kupovati lažna. V času razprodaj in velikih prodajnih akcij načeloma hitreje zmanjka posameznih artiklov, zato je sumljivo, če so vseeno dobavljivi vsi, v vseh barvah in velikostih. Zato nujno preverite še nekaj podatkov.
Preverite trgovca
Preverite, kdo je trgovec oz. kdo stoji za spletno trgovino in, ali je naveden naslov podjetja. V tem primeru naslov preverite na Google zemljevidih. Preverite tudi kontaktne podatke. Bodite previdni, če je na voljo zgolj obrazec za sporočilo in nobenega drugega kontakta. Pogosto si izmislijo tudi telefonsko številko, največkrat napišejo kar 123456789. Tudi e-mail naslov brezplačnega ponudnika je lahko znak, da je trgovina lažna. Spletni goljufi za komunikacijo namreč uporabijo brezplačni poštni predal, npr. gmail.com, hotmail.com, outlook.com …
Domena – podatek, ki ga ne morejo ponarediti
Zelo dober pokazatelj, ali gre za prevaro, je tudi starost spletne strani. Četudi lahko skopirajo celoten izgled spletne trgovine, vse artikle in podatke s strani, pa ne morejo ponarediti datuma registracije domene spletnega mesta. Na spletni strani http://whois.domaintools.com/ preverite, kje in kdaj je bila registrirana domena spletne trgovine in kateri podatki o spletnem trgovcu so navedeni. V iskalnik na spletni strani kopirajte povezavo do spletne trgovine.
Domena je del spletnega naslova. Vsako spletno mesto (spletna stran, trgovina, portal …) ima unikaten naslov, prek katerega do njega dostopamo.
Spodnji primer prikazuje domeno spletne trgovine z obutvijo priznane blagovne znamke. Domena je stara 195 dni, registrirana pa je bila na Češkem, kar je sumljivo, saj naj bi šlo za slovensko spletno trgovino.
Če so prevaranti v preteklosti domene registrirali pri kitajskih ponudnikih, pa zadnje čase zaznavamo, da domene lažnih spletnih trgovin prevaranti registrirajo tudi pri evropski registrarjih.
Previdno tudi pri sporočilih o dostavi paketov
Več spletnih naročil pomeni tudi več SMS in drugih sporočil o dostavi paketov. Spletni uporabniki lahko v teh mesecih pričakujemo tudi porast SMS-sporočil za krajo podatkov kreditne kartice. Gre za prevaro, ki se imenuje smishing in je v zadnjem letu v Sloveniji in tudi globalno v strmem porastu. Gre za lažna SMS in druga zasebna sporočila v imenu podjetij in zaupanja vrednih institucij, ki pa vsebujejo povezavo za vpis podatkov. Taka sporočila prevaranti pošiljajo tudi v imenu dostavnih podjetij. Navadno piše, da moramo plačati še nekaj malega za dostavo ali pa posodobiti podatke. Povezava v sporočilu vodi na lažen obrazec za vpis podatkov, največkrat napadalci želijo, da vnesemo podatke o kreditni kartici. . SMS-sporočila za krajo podatkov kreditne kartice, so med goljufi zelo priljubljena zvijača. Gre za lažna sporočila v imenu podjetij in zaupanja vrednih institucij, ki pa vsebujejo povezavo za vpis podatkov.
Ko dejansko pričakujemo paket, nas tako sporočilo še lažje zavede in hitro se lahko zgodi, da spregledamo kam vodi povezava in vpišemo podatke. A ne glede na to, ali poštno pošiljko pričakujte, ali ne – vsa SMS-sporočila, ki od vas zahtevajo vpis podatkov kreditne kartice oz. drugih osebnih podatkov, so vedno lažna.
Plačilo po povzetju ne zagotavlja varnega nakupa
Tudi plačilo po povzetju ne zagotavlja, da gre za varen nakup. Čeprav s tem ne posredujete svojih bančnih podatkov, je malo verjetno, da boste z naročenim zadovoljni – gre praktično za nakupovanje na slepo, pri čemer boste v paketu bolj verjetno prejeli cenena plastična sončna očala namesto 200 € vrednih športnih čevljev.
Če se nekaj oglašuje, še ne pomeni, da je varno
Na spletu lahko oglašuje vsak. Zato tudi oglas ni zagotovilo, da bo spletni nakup varen. V mesecu nakupov in popustov so naši kanali na družbenih omrežjih polni oglasov. Med njimi se zagotovo najdejo tudi oglasi prevarantov. Čeprav velja neko splošno prepričanje, da če se nek izdelek oglašuje, potem gre za preverjenega in zanesljivega trgovca, to ne drži.
Goljufi pogosto oglašujejo lažne spletne trgovine. Poleg teh, pa lahko naletite na lažne ponudbe za hiter zaslužek, čudežna zdravila in medicinske pripomočke. V oglasih goljufi zlorabijo ime in fotografijo zdravnikov in strokovnjakov, da bi pustili vtis verodostojnosti. V resnici pa gre za prevaro – izdelka ne promovira zdravnik, temveč goljufi v oglasu zlorabljajo njegovo identiteto.
Komentarji / 0