GRADIVA ZA IZVEDBO DELAVNICE O SPLETNI VARNOSTI
Na tem mestu boste našli vsebine, ki so vam lahko v pomoč pri prepoznavanju in zaščiti pred spletnimi prevarami, izvajalci računalniških usposabljanj pa jih lahko uporabite za izvedbo delavnic o spletni varnosti. Da bi vam podali karseda poglobljene informacije o tematiki, smo pripravili serijo štirih videov predavanj, v katerih izpostavimo najpogostejše spletne prevare, podamo usmeritve za varno spletno nakupovanje, predstavimo orodja za zaščito pred prevarami z lažnimi e-poštnimi sporočili in poudarimo, kako pomembna je zaščita pametnega telefona.
Izvajalcem so poleg video predavanj, na voljo tudi tematske prosojnice za izvedbo učne ure. Te lahko uporabite tudi v kombinaciji s svojimi materiali. Ob začetku lahko tečajnikom predvajate video, nato pa s pomočjo prosojnic in usmeritev spodbudite debato ter poglobite znanje.
Prenesete si lahko tudi priročnik ABC varnosti na spletu, ki je v prvi vrsti namenjen starejšim uporabnikom in tistim, ki se z internetom šele srečujejo, saj ponuja osnovne napotke za prepoznavanje in zaščito pred najpogostejšimi spletnimi prevarami ter priporočila za zaščito mobilnih telefonov.
Objavljena gradiva so na voljo vsem zainteresiranim organizacijam, ki izvajajo osnovna in napredna računalniška usposabljanja za odrasle uporabnike, pri čemer smo pri pripravi vsebin imeli v mislih predvsem starejše uporabnike. Gradiva lahko prilagodijo v svoj obstoječi kurikulum ali jih uporabijo povsem samostojno za namen izobraževanja.
Pri selektivni uporabi grafičnih prikazov in statistik prosimo navedbo vira: Nacionalni odzivni center za kiberenetsko varnost SI-CERT.
- UČNA URA SPLETNE GOLJUFIJE
- UČNA URA SPLETNO NAKUPOVANJE
- UČNA URA ELEKTRONSKA POŠTA
- UČNA URA PAMETNI TELEFON
- PRENESITE PRIROČNIK ABC VARNOSTI NA SPLETU
SPLETNE GOLJUFIJE
V videu predstavljamo najpogostejše spletne prevare in trike, s katerimi želijo goljufi doseči svoj cilj, ki v večini primerov predstavlja finančno korist.
Številnim prevaram na spletu bi se uporabniki lahko izognili, če bi le imeli ustrezno znanje. Da bo prepoznavanje različnih oblik spletnih prevar lažje in, da bodo uporabniki opolnomočeni z znanji in orodji za zaščito pred spletnimi goljufijami, so na voljo tudi prosojnice za izvedbo učne ure o spletnih prevarah.
SPLETNO NAKUPOVANJE
Nakupovanje prek spleta je vse bolj razširjeno, saj na ta način prihranimo čas in pot do trgovine. Naročamo pa lahko tudi iz tujine. Vendar lahko v poplavi ponudnikov naletimo tudi na lažno spletno trgovino. Nakup v taki trgovini pomeni tako finančno oškodovanje, kot morebitno zlorabo kreditne kartice posredujemo goljufom. Pred vsakim nakupom prek spleta si vzemite 2 minuti in preverite spletno trgovino. Izvajalci lahko za izvedbo učne ure uporabite pripravljene prosojnice.
ELEKTRONSKA POŠTA
Elektronska pošta je ena izmed najbolj razširjenih oblik komunikacije prek spleta. Po drugi strani pa je tudi glavni vektor kibernetskih napadov. Večina teh se namreč začne s preprostim elektronskim sporočilom, ki ga prejmete v nabiralnik elektronske pošte. Za izvedbo učne ure o elektronski pošti, so izvajalcem računalniških uposabljanj na voljo tudi prosojnice.
PAMETNI TELEFON
Pametnega telefona še zdaleč ne uporabljamo zgolj za klicanje in pošiljanje SMS sporočil. Naši telefoni so postali že pravi računalniki v malem. Ravno zato moramo poskrbeti za njihovo ustrezno zaščito. Pri tem moramo upoštevati tako fizično zaščito telefona kot tudi prepoznavanje najpogostejših prevar, povezanih s pametnimi telefoni. Znanje lahko s tečajniki poglobite tudi s pomočjo pripravljenih prosojnic.
PRIROČNIK ABC VARNOSTI NA SPLETU
Vodnik, ki je pred vami, pojasnjuje temeljne pristope in način komunikacije spletnih goljufov. Ti principi so enaki, ne glede na to, ali komunicirate prek elektronske pošte, nakupujete v spletni trgovini ali uporabljate družbena omrežja.
Priročnik je v prvi vrsti namenjen starejšim uporabnikom spleta, lahko pa je kot usmeritev v pomoč tudi izvajalcem računalniških usposabljanj.