V času praznikov več poskusov zlorab e-bančništva
Združenje bank Slovenije je izdalo opozorilo glede varne rabe elektronskega bančništva
V zadnjem času je bilo v Sloveniji ugotovljenih več poskusov zlorab varnostnih elementov uporabnikov elektronskega bančništva in poskusov izvedbe plačilnih transakcij nepooblaščenih oseb.
Ker se približuje čas krompirjevih počitnic ter božično – novoletnih praznikov, ko se poveča intenzivnost poskusov zlorab, banke in hranilnice opozarjamo stranke oziroma uporabnike na posebno pozornost pri varni uporabi računalnikov in elektronskega bančništva.
S pravilno rabo in zavedanjem o nevarnostih, ki smo jim z neustreznim ravnanjem izpostavljeni, lahko namreč dobršen del zlorab preprečimo sami in se tako izognemo škodi.
Banke in hranilnice zato posebej priporočajo:
- Redno spremljajte transakcije na svojih računih, vključenih v poslovanje prek e-banke.
- Če za elektronsko poslovanje uporabljate identifikacijo prek pametne kartice /USB ključka z nameščenim kvalificiranim digitalnim potrdilom, ju ne puščajte v računalniku, ampak ju po zaključku dela v elektronski banki, izvlecite iz bralnika/računalnika in shranite na varno mesto ter se odjavite iz programa e-banke.
- Računalnik, na katerem uporabljate elektronsko banko, ugasnite, ko ga ne uporabljate (izven delovnega časa, v času dopusta…).
- Nikoli nikomur ne pošiljajte občutljivih podatkov (gesla, digitalnega potrdila ipd.) preko elektronske pošte, z banko ali hranilnico komunicirajte prek sporočil v e-banki.
- Ne odpirajte elektronske pošte ali priponk neznanih pošiljateljev, previdnost pa svetujemo tudi pri odpiranju pošte in priponk, ki ste jih prejeli od znanih pošiljateljev, saj se virusi pogosto širijo tudi na ta način.
- Na računalnik ne nameščajte programske opreme iz nepreverjenih virov.
- Nikoli ne obiskujte spletnih strani preko povezave – linka, ki ste ga prejeli v elektronski pošti; vedno sami vtipkajte (znani) naslov v vaš brskalnik.
- Izberite gesla, ki jih je težko uganiti in nobenega gesla ne povejte nikomur, gesla hranite na varnem mestu oz. si jih zapomnite in jih redno menjajte.
- PIN kodo kartice (ključa USB) s kvalificiranim digitalnim potrdilom hranite skrbno.
- Kartice (ključa USB) in PIN kode ne hranite skupaj.
- PIN kodo kartice (ključa USB) redno menjajte.
- Če vaša banka ali hranilnica od vas zahteva občutljive podatke, tak zahtevek preverite preko telefona ali osebno.
- Preverite vsako osebo, ki se vam predstavi kot oseba za podporo strankam, pa je ne poznate, ali ni to kako drugače jasno dokazano.
- Še posebno previdnost svetujemo v primerih, ko bi neznana oseba od vas zahtevala, da ji omogočite oddaljen dostop do vašega računalnika.
- Poskrbite, da so na vaših računalnikih nameščeni zadnji varnostni popravki, požarna pregrada (ang. firewall) in ustrezni protivirusni programi, ki jih tudi redno uporabljajte.
- Uporabljajte ustrezen brskalnik in operacijski sistem ter poskrbite za posodobitve.
- Če imate digitalna potrdila shranjena na diskih osebnih računalnikov vam svetujemo, da preidete na uporabo pametnih kartic oziroma USB ključkov, saj slednji zagotavljajo višji nivo varnosti dostopa do spletne banke.
- Vsak sum zlorabe računalnika ali elektronske banke takoj prijavite policiji in banki oz. hranilnici.
Ob tem velja pravilo, da banke in hranilnice za izmenjavo zaupnih podatkov, posredovanje informacij o nadgradnji programske opreme ali zahtev po spremembi gesel ne uporabljajo navadne elektronske pošte, ampak uporabnikom elektronskega bančništva takšna obvestila posredujejo neposredno v svojih e-bankah.
Komentarji / 0