Skoči na vsebino

Prevare z darilnimi karticami

Prevare, pri katerih goljuf prepriča žrtev, da kupi kartice in deli njihove podatke, so v tujini prisotne že vrsto let. V različnih oblikah ostajajo aktualne in učinkovite, saj prevarantom omogočajo razmeroma enostaven način zaslužka. S širšo uporabo tovrstnih kartic pa postajajo vse pogostejše tudi v Sloveniji.

Kako poteka prevara z darilnimi karticami?

Goljufi najpogosteje vzpostavijo stik prek telefonskega klica, elektronske pošte ali aplikacij za hipno sporočanje (WhatsApp, Viber ipd.). Pogosto prevaranti ponaredijo telefonske številke, elektronske naslove ali celo imena, da ustvarijo vtis legitimnosti. Predstavijo se kot zaupanja vredna oseba, običajno kot družinski član ali delodajalec (npr. direktor), pri tem pa vzbudijo občutek nujnosti ali stiske. Na primer sorodnik naj bi bil v nevarnosti, ali pa naj bi šlo za časovno omejeno poslovno priložnost, ki je ne gre zamuditi, ipd.

Prevarant naroči žrtvi, naj pri priljubljenih prodajalcih (npr. Amazon, Google Play, iTunes) kupi določene darilne kartice. Običajno poda natančna navodila o tem, kje in v kakšnih zneskih naj jih kupi.

Ko so darilne kartice kupljene, goljuf od žrtve zahteva, da mu posreduje njihove številke in PIN-kode. Lahko zahteva fotografije kartic, na katerih so kode jasno vidne, ali pa preprosto prosi, naj jih žrtev pretipka in pošlje.

Ko goljufi pridobijo podatke o karticah, jih hitro unovčijo ali prodajo na spletu. Kartice lahko takoj uporabijo za nakupe ali pa njihove kode preprodajo na t. i. črnem trgu, običajno za del njihove nominalne vrednosti.

Slika darilnih kartic na stojalu v trgovini.

Poznamo tudi obliko direktorske prevare, pri kateri goljuf ponaredi e-naslov direktorja in zaposlenemu ravno tako naroči, naj kupi darilne kartice.

Bodite pozorni

  1. Preverite zahteve: Identiteto osebe ali organizacije, ki zahteva darilne kartice, preverite prek zaupanja vrednega kanala (npr. s klicem).
  2. Bodite skeptični: Bodite sumničavi do vsake nezaželene komunikacije, ki poudarja nujnost ali stisko in takoj zatem zahteva plačilo z darilnimi karticami.
  3. Uporabljajte varne načine plačila: Izogibajte se uporabi darilnih kartic za plačila, razen če ste popolnoma prepričani o legitimnosti sogovornika in namena transakcije.

Komentarji / 0

Pred objavo na portalu bo vaš komentar odobren s strani uredništva.
Preberite pravila komentiranja na portalu.
Vaš e-naslov ne bo nikoli objavljen ali posredovan tretjim osebam.