Izsiljujejo me
VečSporočilo policije o sodnem pregonu
Prejeli ste elektronsko sporočilo, v katerem vas policija obvešča, da so na vašem računalniku odkrili otroško pornografijo. Za razrešitev nastale situacije morate pisati na navedeni elektronski naslov, v nasprotnem primeru sledi aretacija! Gre za lažne in izmišljene obtožbe, tako sporočilo sodi v neželeno pošto.
Dobil sem ugodno ponudbo
VečPrejel sem sumljivo elektronsko sporočilo
VečDopisujem se z nekom, ki od mene želi denar
VečObrazi lažne ljubezni prek spleta – prevara, ki pustoši srca in denarnice
Ob dnevu zaljubljencev izpostavljamo pravila za varno spletno zmenkarjenje ('online dating') in opozarjamo na različne oblike ljubezenske prevare prek spleta, v katerih je marsikatera žrtev ob strtem srcu ostala tudi s praznim bančnim računom.
Zlomljeno srce in luknja v denarnici
Ob prazniku zaljubljencev opozarjamo na spletne goljufe, ki ciljajo na osamljene duše. Gre za ljubezensko prevaro, ki žrtve pustijo z zlomljenim srcem in prazno denarnico.
Imam težavo pri nakupu
VečGoljufi izkoriščajo sistem “Brez skrbi” pri malih oglasih, da pridejo do kreditne kartice
Spletni goljufi izkoriščajo sistem "Brez skrbi" na oglasniku bolha.com, da dobijo kreditno kartico uporabnikov.
Lažne spletne trgovine z imenom “Slovenija”
Lažnim trgovinam so goljufi dodali »lokalno noto«. Tako v naslovu spletne strani poleg imena trgovine vidimo tudi »slovenija«, »slovenia« oz. »ljubljana«.
Izžreban sem v nagradni igri
VečNagradna igra ali vaba v SMS-klub?
Lažne nagradne igre na družbenih omrežjih in prek SMS-sporočil uporabnike zvabijo v plačljive SMS-klube. Prevaranti zlorabljajo podobo znanih blagovnih znamk ter obljubljajo pametne telefone, vinjete in vrednostne bone, njihov pravi namen pa je pridobiti osebne podatke. Ob vnosu telefonske številke se uporabnik nevede naroči na drage storitve, odjava pa je zapletena. Preverite verodostojnost nagradnih iger, ne vnašajte osebnih podatkov in ob sumu prevare takoj kontaktirajte operaterja.
Goljufi izkoriščajo znane Slovence
Na Facebooku se pojavljajo lažni profili znanih Slovencev, ki obljubljajo finančne nagrade. Te znašajo celo 1000 evrov za deljenje ene same objave!
Razkrita dobro varovana skrivnost, kako vam izmakniti denar
Kaj stoji za takšnimi "Jan Plestenjak obogatel s kriptovalutami", "Nova investicija Sama Logina spravlja banke v obup" ali "Zmagovalec oddaje Kmetija razkriva, kako je zaslužil toliko denarja" naslovi?
Prevare s skrito naročnino (subscription trap)
V zadnjem času smo večkrat obravnavali prijave primerov lažnih nagradnih iger, tokrat z drugačnim "razpletom", kot smo ga bili vajeni.
Po spletu krožijo lažne nagradne igre: kako ravnati!
Na Varni na internetu smo prejeli večje število prijav uporabnikov zaradi lažnih nagradnih iger, ki jih izvajajo v imenu različnih slovenskih podjetij.
Imate težavo, ki ni navedena?
Na podlagi dolgoletnih izkušenj smo zbrali zagate, s katerimi se spletni uporabniki najpogosteje soočajo. Če vam opisani primeri ne pomagajo v trenutni situaciji, nam lahko prevaro sporočite prek obrazca. Strokovnjaki nacionalnega centra SI-CERT se bomo potrudili odgovoriti glede na razpoložljivost kadra. Prva pomoč pa naj bodo objavljena opozorila in nasveti.
Opomba: obrazcu lahko priložite omejen nabor datotek. Prijavo s poljubnimi datotekami nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov cert@cert.si.