Ste v Viber nagradni igri zadeli Samusung Galaxy S6 Edge?
V zadnjih dneh so številni slovenski uporabniki aplikacije Viber, ki je namenjena brezplačnemu pošiljanju sporočil in klicanju prek interneta, prejeli različne verzije lažnih sporočil o osvojeni nagradi. Vrstijo se tudi ostala vsiljena reklamna sporočila, vsa pa so poslana iz telefonskih številk, ki imajo kitajsko klicno kodo +86.
Viber sporočila – praktično orodje za goljufe
Sporočila vsebujejo povezavo do spletne strani, kjer pa uporabniki ne najdejo obljubljene nagrade, temveč jih skušajo ukaniti, da se prijavijo v plačniško SMS storitev. Zopet druge povezave pa vodijo v lažne spletne trgovine, kjer bodo ob nakupu prav tako olajšali vašo denarnico.
Sporočila o osvojeni nagradi so uporabnike usmerila na spletno stran s ponovnim obvestilom o nagradi, kjer so morali v naslednjem koraku obvestilo deliti, s čimer so lažno nagradno igro razposlali vsem svojim kontaktom v aplikaciji.
Če je uporabnik sledil vsem navodilom na spletni strani, je v zadnjem koraku moral vpisati svojo telefonsko številko. Če pogledamo drobni tisk, se uporabnik z vpisom svoje telefonske številke pravzaprav prijavi v plačljivo naročniško SMS storitev, ki bo njegov račun olajšala za 4,98 € na teden.
Kaj lahko storite, če ste vpisali svojo telefonsko številko?
Na spletni strani, kjer ste vpisali svojo telefonsko številko, poiščite navodila za odjavo naročniške storitve. V prihodnje pa raje razmislite, preden sodelujete v sumljivi nagradni igri, v kateri je pogoj za sodelovanje razpošiljanje sporočil vašim kontaktom. Če ste to storili v tem primeru, jih niste samo spemali, ampak ste jim pravzaprav razposlali oglas, ki bi lahko marsikoga ukanil in posledično tudi finančno oškodoval.
Meni se je zgodilo podobno,na Vibru sem dobila bon od Petrola za 500€
[…] lažnih nagradnih igrah je največkrat glavni namen zvabiti uporabnike v plačljivi SMS klub, tokrat želijo izvabiti številko kreditne kartice ter vas naročiti na trivialno storitev, ki je […]